Jak dobrać kawę do ekspresu?

Dobry ekspres to podstawa, by w domowym zaciszu otrzymać kawę przybliżoną smakiem do tej, którą serwują nam bariści w kawiarniach. Z tego artykułu dowiecie się jak dobrać kawę do ekspresu automatycznego, kolbowego i przelewowego.

Profesjonalne parzenie kawy w domu to jednak także odpowiednio dobrane ziarna – świeże, po prawidłowej obróbce, przechowywane w bezpiecznych warunkach i zmielone adekwatną do rodzaju ziaren techniką. No właśnie, ziarna, bo warto podkreślić, że tylko ten rodzaj kupowanej kawy umożliwi przygotowanie naprawdę aromatycznego i dobrego napoju, bez względu na posiadany sprzęt. Zaparzenie smacznej kawy to bowiem proces wydobycia niezwykłego smaku z pozornie zwykłych ziaren. A które z nich sprawdzą się najlepiej?

Dobry ekspres to nie wszystko, bo to, co najlepsze znajduje się w prawidłowo dobranej i zaparzonej kawie. Profesjonalne ekspresy mają za zadanie wydobycie esencjonalnego smaku kawy, nadanie każdej filiżance głębi i niepowtarzalności i nie ma znaczenia, czy posiadasz ekspres automatyczny, przelewowy, czy kolbowy. Przygotowanie napoju zacznij od zmielenia ziaren kawy (chyba że posiadasz sprzęt automatyczny). W innym przypadku na pewno nie uzyskasz naparu, który przybliżyłby go do tego, serwowanego we włoskiej kawiarni.

ekspres do kawy EKSPRESY jak dobrać kawę do ekspresu jak przygotować aromatyczne espresso włoskie

Każda kawa jest inna, bo tajemnica smaku tkwi w ziarnach

Czy wiesz, że na świecie występuje prawdopodobnie ponad 100 rodzajów różnych kaw, ale uprawiane są głównie 3 gatunki? Do najpopularniejszych z nich należą znana wszystkim arabica, robusta i liberica. Każda z nich jest inna, ale co je wyróżnia?

Arabikę poznamy po dość delikatnym smaku pozbawionym goryczy. Robusta będzie dokładnym przeciwieństwem arabiki, bo już po pierwszym łyku poczujemy wyrazisty smak, co prawda nieco gorzki, a nawet odrobinę ostry, ale równie ciekawy. Liberikę pokochają zwolennicy kaw mlecznych, delikatnych i smakowitych.

kawa ziarna kawy jak dobrać kawę do ekspresu kolbowego ciśnieniowego przelewowego KAWA

Arabika czy robusta, która kawa jest lepsza?

Choć w poprzednim akapicie wymieniliśmy 3 powszechne stosowane rodzaje kaw, to jednak w Polsce najbardziej znaną i uważaną za szlachetniejszą jest arabica. Wszystko za sprawą tego, że ziarna arabiki posiadają aż 60% więcej olejków zapachowych od tradycyjnej robusty, a zaparzone dzięki niej espresso będzie znacznie bardziej aromatyczne, a nawet jakby oleiste.

W Polsce popularne jest również przygotowywanie produktów mieszanych z kilku rodzajów ziaren jednocześnie. I nie ma w tym niczego dziwnego. To Włosi nauczyli nas, że najlepsza kawa to pochodna nawet 6-8 rodzajów esencjonalnych ziaren z różnorodnych zbiorów.

O ile sam gatunek kawy ma duże znaczenie dla jej finalnego smaku, to jednak ważne dla prawdziwego konesera będzie także to, w jaki sposób została ona wypalona.

Kawa ziarista ETNO CAFE DOBRY PRZELEW. Mieszanka średnio palonych ziaren arabiki z Brazylii i Kolumbii, która jest przeznaczona do przelewowych metod parzenia.

Kawa ziarista ETNO CAFE DOBRY PRZELEW. Mieszanka średnio palonych ziaren arabiki z Brazylii i Kolumbii, która jest przeznaczona do przelewowych metod parzenia.

Metody palenia kawy, a jej smak

Kawa może być wypalana w różnorodny sposób, który finalnie będzie wpływał na jej smak otrzymany po zaparzeniu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kawy?

Jeśli zaopatrzymy się w kawę otrzymaną w wyniku palenia jasnego, to otrzymamy ziarna o mniejszym nasileniu aromatu, ale z dużą ilością kofeiny. Jasno palona kawa zachowa także swój naturalny, kwaskowaty posmak.

Kawa pochodząca z palenia średniego będzie miała nieco ciemniej zabarwione ziarna, zrównoważony smak charakteryzujący się połączeniem goryczki, ale i delikatności, a także optymalną ilością zawartej w niej kofeiny.

Kawa pochodząca z palenia średnio ciemnego będzie niemal całkowicie pozbawiona kwaskowości, a sam aromat będzie ciężki, niektórzy nawet twierdzą, że czekoladowy.

I wreszcie, kawa wywodząca się z palenia bardzo ciemnego pozwala otrzymać napój o wyczuwalnym smaku intensywnej goryczy, ale bez charakterystycznej kwasowości. Kawa tego typu będzie też miała najmniej kofeiny w swoim składzie. Która z tych kaw będzie najlepsza do Twojego ekspresu?

Kawa ziarnista HAYB BARREL AGED

Kawa ziarnista HAYB BARREL AGED

Kawa, a ekspres – jaki wariant wybrać?

Nie ma wątpliwości, że świeżo zmielona kawa to najlepszy wariant do każdego ekspresu. Tylko w ten sposób możemy uzyskać napój o wyjątkowych walorach smakowych i głębokim aromacie. Należy zatem pamiętać, że do ekspresu nie nadają się kawy rozpuszczalne, a chociaż wiele ekspresów ma możliwość przygotowania kawy mielonej, to nie może ona równać się z aromatycznym naparem z kawy ziarnistej.

Ziarna kupionej kawy do ekspresu powinny być świeże. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że data wypalenia kawy, umieszczona na opakowaniu produktu powinna dotyczyć mniej więcej kilku tygodni od daty zakupu.

Musimy również zwrócić uwagę na stopień wypalenia ziaren. Kawy jasno palone najlepiej sprawdzą się do przygotowania w ekspresach przelewowych. Ciemno palone ziarna są przeznaczone głównie do ekspresów kolbowych i automatycznych, ponieważ krótka ekstrakcja pod wysokim ciśnieniem wyciąga z nich najlepsze właściwości. Najbardziej uniwersalne są kawy średnio palone, bo możemy przygotować je zarówno w ekspresach przelewowych, jak i ciśnieniowych i za każdym razem uzyskamy satysfakcjonujący efekt.

kawa trismoka PANAMA single orgin coffee Kawa ziarnista TRISMOKA CAFFE PANAMA. Średnio palone ziarna arabiki pochodzącej z zachodniej części Panamy, a wypalone przez włoską palarnię Trismoka. Kawa Panama najlepiej sprawdzi się w formie espresso lub dużej kawy czarnej. Kawa polecana do ekspresów ciśnieniowych.

Kawa ziarnista TRISMOKA CAFFE PANAMA. Średnio palone ziarna arabiki pochodzącej z zachodniej części Panamy, a wypalone przez włoską palarnię Trismoka. Kawa Panama najlepiej sprawdzi się w formie espresso lub dużej kawy czarnej. Kawa polecana do ekspresów ciśnieniowych.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Twoje zdanie ma znaczenie! Zapraszam do dyskusji w komentarzach

16 komentarzy do "Jak dobrać kawę do ekspresu?"

Powiadom o
avatar

Sortuj komentarze::   od najnowszych | od najstarszych
Sandra
Gość
Sandra
27 maj 2023 11:24

Skąd jest ta żółta filiżanka? Wygląda tak słonecznie 🌞 Chętnie bym piła w takiej swoją poranną kawusię

Kasia
Gość
Kasia
27 maj 2023 22:20

Ciekawy artykuł :) Mój chłopak jest kawoszem. Dziękuję za pomysł na jego urodziny 😀

Olga
Gość
Olga
31 maj 2023 19:44

Zaaciekawiłaś mnie tym artykułem. Zawsze piję kawę na której jest napisane 100% arabica. O robusta ani liberika nawet nie słyszałam. Następnym razem wypróbuję coś nowego🙂 pozdrowionka

Hanka
Gość
Hanka
2 czerwiec 2023 10:28

Jestem właśnie na urlopie i piję późną kawkę. Z przyjemnością czyta się takie artykuły ja ten. Pozdrawiam z Zakopanego!!😁🏞️

Marlena
Gość
Marlena
6 lipiec 2023 17:48

Kocham kawę. W upalne dni najlepiej na balkonie espresso z kostkami lodu i odrobiną mleka 🧋

Daria
Gość
Daria
7 lipiec 2023 10:52

A ja piłam dzisiaj lemoniadę z kawą.
Takie połączenie było dopiero ciekawe 😉 Lemonpresso czy jakoś tak 😉

OlKa
Gość
OlKa
9 lipiec 2023 17:53

Cześć. Jakie polecacie syropy smakowe do kawy na zimno?

wpDiscuz
  • AKTUALNIE NAJPOPULARNIEJSZE WPISY JulioBlog.pl: