Deska podłogowa SAPELLA FAMILY po trzech latach użytkowania

Z pomysłem na ten wpis noszę się już od kilku tygodni, ponieważ planuję nową podłogę. Zwiedzam wszelkie sklepy budowlane i widzę znów TĄ deskę, więc muszę o niej napisać.

Może już wiecie, jak bardzo cenię naturalne materiały. Zdecydowanie bardziej niż poliester, poliamid czy skaj wolę naturalną skórę, wełnę, czy puch. Tak samo jest w domu. Dlatego zamiast plastikowych paneli podłogowych od początku chciałam mieć prawdziwą deskę. Z drewna.

Mimo wielu zalet drewno ma jednak pewne wady. Nie jest wcale takie trwałe jak może się wydawać – rysuje się i wyciera. Trzeba je pielęgnować specjalnymi środkami, cyklinować raz na jakiś czas. Poza tym jest pewien problem z układaniem: nie tak łatwo znaleźć dobrego specjalistę, który doskonale ułoży nam parkiet, z resztą parkiet trzeba olejować, lakierować, cyklinować…

Dlatego właśnie sądziłam, że deska podłogowa warstwowa będzie idealnym wyborem.

  • Wygląda jak tradycyjne panele podłogowe, tyle że jest cała wykonana z drewna.
  • Do tego deska podłogowa warstwowa jest już fabrycznie przygotowana do użytkowania, więc tuż po ułożeniu mamy gotową podłogę.
  • Nie trzeba martwić się lakierowaniem – jest już polakierowana :)
  • Do tego praktycznie bezobsługowa – nie trzeba jej cyklinować i lakierować na przestrzeni lat.
  • No i pięknie wygląda.

W ofercie desek warstwowych są różne rodzaje drewna począwszy od dębu i jesionu, przez sapellę, wenge, tali, merbau, iroko, na jatobe skończywszy. Do tego zarówno drewna europejskie jaki i egzotyczne, dostępne są w wielu odcieniach i możemy wybrać sobie rozmiar deski. Jeśli chcecie mieć podłogę, która przypomina wyglądem klasyczny parkiet złożony z klepek nie ma problemu. W ofercie są różne ułożenia, małe i duże deseczki… niemal wszystko.

Mnie najbardziej spodobała się deska podłogowa warstwowa SAPELLA – we wspaniałym, ciepłym odcieniu brązu. Ułożenie klepek przypomina wzór parkietu. Do tego piękne, unikatowe usłojenie drewna – byłam zachwycona!

julioblog.pl deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3 lamele

deska podłogowa warstwowa sapella

Deskę podłogową warstwową SAPELLA FAMILY kupiłam w Leroy Merlin. Jest tam sprzedawana pod marką ARTENS, jednak sprzedawca zapewnił, że jest do deska barlinecka.

Deska ta jest dalej dostępna w ofercie sklepu, w cenie 129zł za m² (cena jednego opakowania to: 203,82 zł). Ja, prawie 4 lata temu kupiłam ją w promocji, za prawie 100zł za m² ale montaż powierzyłam innej firmie (w Leroy Merlin jest taka opcja).

Aktualne informacje na temat deski podłogowej warstwowej SAPELLA FAMILY na stronie Leroy Merlin niewiele się zmieniły:

Drewno deski podłogowej trójwarstwowej SAPELLA FAMILY pochodzi z podzwrotnikowych rejonów Afryki. Z racji swojego wyglądu oraz parametrów bardzo często porównuje się je do drewna mahoniowego. Prezentowane deski mają grubość 14 mm. Ich twardość, według współczynnika Brinella wynosi 34 MPa, dlatego też zostały zabezpieczone aż siedmioma warstwami utwardzanego UV lakieru.
Po ułożeniu deska SAPELLA FAMILY sprawia wrażenie pięknej, tradycyjnej klepki podłogowej (trzy lamele) o głębokim, jedwabistym połysku. Można je montować na ogrzewaniu podłogowym.

Jeśli zastanawiacie się nad nową podłogą z drewna powinniście wiedzieć, że współczynnik Brinella określa twardość drewna. Dokładna tabela jest zamieszczona na stronie firmy Barlinek.

 LP Gatunek drewna Pochodzenie drewna Współczynnik Brinella w megapascalach
 1 Buk naturalny Europa 38
 2 Buk parzony Europa 38
 3 Dąb Europa 37
 4 Dąb czerwony Europa 33
 5 Jesion Europa 40
 6 Klon Europa 30
 7 Brzoza Europa 26
 8 Olcha Europa 21
 9 Grab Europa 39
 10 Orzech Europa 52
 11 Akacja Europa 37
 12 Cherry Europa 30
 13 Badi Ameryka Południowa 54
 14 Tali Afryka 62
 15 Jatobe Azja 47
 16 Padouk Afryka 54
 17 Merbau Afryka 51
 18 Iroko Afryka 32
 19 Sapella Afryka 34
 20 Wenge Afryka 40
 21 Doussie Afryka 45
 22 Mutenye Afryka 48
 23 Bubinga Afryka 57

Porównując różne gatunki drewna, z których najtwardsze jest tali (współczynnik Brinella drewna tali wynosi 62 MPa) sądziłam, że 34 MPa dla sapelli to nawet dużo. Zwłaszcza, że – zgodnie z informacją producenta – drewno jest przecież dodatkowo pokryte aż 7 warstwami utwardzonego lakieru i ma 20 lat gwarancji.

Nazwa produktu:

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3L

Wymiary produktu

14 x 207 x 1092 mm

Grubość

14 mm

Dekor

sapella

Wykończenie

7 warstw lakieru utwardzonego UV

Sposób montażu

pływający, bezklejowy click

Renowacja

cyklinowanie i powtórne lakierowanie lub olejowanie

Pochodzenie drewna

Afryka

Ilość sztuk/ karton

7

Ilość m2/ karton

1,58

Waga w kg/ karton

14

Twardość drewna (współczynnik Brinella)

34 [MPa]

Informacje dodatkowe

Podłoga drewniana „oddycha”, dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań. Absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się bardziej suche. Jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu (ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii). Zapewnia izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako „ciepła podłoga”. Możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym.

Gwarancja

20 lat

Niestety – bardzo się myliłam. Współczynnika Brinella 34 MPa dla sapelli, to naprawdę bardzo mało. Zwłaszcza do salonu i do obszaru stołu w jadalni. Na poniższych zdjęciach przedstawię Wam, jak wygląda Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania.

Jest porysowana praktycznie na całej powierzchni, ma najróżniejsze wgniecenia, a lakier brzydko się poprzecierał tworząc nieestetyczny biały efekt.

julioblog.pl-deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3-lamele-ze-sklepu-leroy-merlin-po-3-latach-i-9-miesiącach-użytkowania-zarysowania-deski-sapelli-pokrytej-7-warstwami-lakieru

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania widać liczne zarysowania

julioblog.pl-deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3-lamele-ze-sklepu-leroy-merlin-po-3-latach-i-9-miesiącach-użyutkowania-pęknięta-deska-przetarty-lakier

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania. Na zdjęciu widać liczne zarysowania, oraz to że jedna klepka jest pęknięta. Biały kolor na pęknięciu deski oraz łączeniu klepek to wytarty lakier.

 

Oczywiście, zanim zaczęłam radośnie stąpać po nowej desce podłogowej SAPELLA FAMILY czytałam opinie w internecie. Było wiele negatywnych np: że deska sapella strasznie się rysuje, jedno przejście w szpilkach zostawia wgłębienie, biegający pies zarysowuje deskę… Myślałam jedna tak: kto chodzi po domu w szpilkach? Nie mam psa. 7 warstw lakieru i egzotyczne drewno będzie ekstra. Jednak jak widzicie na poniższym zdjęciu, na desce powstały wgniecenia. Nie wiem kiedy i skąd właściwie się takie wgniecenia pojawiły.

julioblog.pl-deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3-lamele-ze-sklepu-leroy-merlin-po-3-latach-i-9-miesiącach-użytkowania-wgniecenia-i-zarysowania-deski-sapelli-pokrytej-7-warstwami-lakieru

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania widać głębokie zarysowania i wgniecenia

 

Ostatnie dwa zdjęcia pokazują miejsce przy stole, a raczej podłogę w miejscach gdzie stoją krzesła. Lakier jest niemal kompletnie starty, podobnie jak deska. Widać mnóstwo zarysowań i wgnieceń.

Faktycznie, na stronie Barlinek jest informacja że:

Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, pokoje dzienne czy przedpokoje rekomendowane są podłogi z drewna o większym współczynniku Brinella. Natomiast w pomieszczeniach mniej eksploatowanych (np. sypialniach) doskonale sprawdzą się również gatunki z drewna o niższym współczynniku.

Wynika z niej, że nie należy kłaść Deski podłogowej warstwowej SAPELLA FAMILY 3 Lamele do salonu, ani do jadalni. Patrząc na to, jak wygląda po niecałych 4 latach użytkowania zastanawiam się do jakich pomieszczeń mogłaby się nadawać. Może do takich, w których się nie bywa?

julioblog.pl-deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3-lamele-ze-sklepu-leroy-merlin-po-3-latach-i-9-miesiącach-użytkowania-przetarcia-deski-pokrytej-7-warstwami-lakieru

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania. W miejscu pod krzesłem przy stole jadalnianym widać bardzo duże przetarcie lakieru.

julioblog.pl-deska-podlogowa-warstwowa-sapella-family-3-lamele-ze-sklepu-leroy-merlin-po-3-latach-i-9-miesiącach-użyutkowania-przetarcia

Deska podłogowa warstwowa SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin po 3 latach i 9 miesiącach użytkowania. W miejscu pod krzesłem przy stole jadalnianym widać bardzo duże przetarcie lakieru, oraz wgniecenia deski.

 

Podsumowując:

Jeśli planujecie mieć ładną podłogę w domu tylko dla ozdoby, do pomieszczeń w których rzadko bywacie, albo – jeśli pracujecie tak dużo, że nigdy nie ma Was w domu i nikogo nie zapraszacie, to myślę że wtedy wybór deski podłogowej warstwowej SAPELLA FAMILY 3 Lamele z Leroy Merlin pokrytej 7 warstwami lakieru i z 20 letnią gwarancją będzie dobrym pomysłem.

Jeśli jednak chcecie chodzić po podłodze, albo ustawić krzesło przy stole, a nawet – czasem zapraszacie do domu gości, którzy zdejmują buty, to wybór tej deski – z przykrością – odradzam.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Twoje zdanie ma znaczenie! Zapraszam do dyskusji w komentarzach

34 komentarzy do "Deska podłogowa SAPELLA FAMILY po trzech latach użytkowania"

Powiadom o
avatar

Sortuj komentarze::   od najnowszych | od najstarszych
Joanna Nowak
Gość
17 luty 2015 19:46

Za taką cenę miałabyś dobre panele które wyglądają bez zarzutu przez wiele lat…

Saara
Gość
Saara
2 marzec 2015 20:37

A ja mam pytanie czy Ty podkleiłaś krzesła filcem? Bo jak nie to nie jestem zdziwiona że tak się stało.

Piotr
Gość
Piotr
4 lipiec 2015 00:40

Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą w Leroy który twierdził że Artensowska deska to gorsza wersja deski z Barlinka wobec tego nie ma się co dziwić że tak wygląda.

mała
Gość
mała
7 lipiec 2015 16:16

Ja również jestem za panelami. Jest tyle wzorów obecnie na rynku, że jest z czego wybierać. 😉

BenJen
Gość
BenJen
15 październik 2015 12:45

Ja mam dużo tańsza podłogę kupioną też w promocji i po kilku latach użytkowania dalej wygląda świetnie, jest trochę porysowana ale wystarczy dobra pasta by to zamaskować

Sylwia
Gość
Sylwia
16 sierpień 2017 22:39

A jaka kupowales?ja sie zastanawiam czy deska czy panel?

1more
Gość
1more
26 październik 2015 11:31

U mnie od lat leżą zwykłe panele no i nie powiem bo w paru miejscach widać delikatne przetarcia ale leży tam akurat dywanik które je zakrywa :)

Demis
Gość
Demis
26 listopad 2015 21:19

Fajnie, że jest taki artykuł bo człowiek nawet nie ma pojęcia, że są tak różnice między panelami a deskami podłogowymi

Basia
Gość
Basia
6 wrzesień 2016 11:32

Bardzo interesujący wpis, przyznam szczerze, że zawsze trzeba uważać co się wybiera…

Kazimiera
Gość
Kazimiera
2 listopad 2016 08:57

Deska deską, ale nie można zapominać przecież o zabezpieczeniu. Nie ważne jaką kupisz i tak po czasie się zdezeluje… Najlepiej olej, ja jestem zadowolona bardzo tym bardziej, że podłogę położyłam już półtora troku temu i zero zniszczeń.

Liliana
Gość
Liliana
31 grudzień 2016 13:37

A ja się z Tobą nie zgodzę. Mogę dosłać zdjęcia deski barlineckiej sapella po prawie 10 latach użytkowania przy dwójce dzieci. Meble podklejone i oczywiście pielęgnacja środkami z Barlinka. Jedne co, to kolor przy drzwiach tarasowych jest wyblakły, co mnie nie dziwi. Drobne ryski ścierają się podczas pielęgnacji podłogi, ale takie głębokie to ja nie wiem jak zrobić podczas zwykłego użytkowania. Znajomi położyli twardszą deskę kilka lat po nas i wygląda jak Twoja – po Pronto i innych badziewnych środkach. Ja sapellę polecam. Moja nie jest z marketu, może tu jest różnica.

Monika
Gość
Monika
14 listopad 2017 13:05

Jak zamierzacie odświeżyć tą podłogę? Jakieś cyklinowanie, lakierowanie? U nas ten sam problem i podłoga po 1,5 roku wygląda już na mocno zużytą… bo mamy jeszcze psa… Będę wdzięczna za jakieś rady, co z tym teraz można zrobić

Ania - Barlinek S.A.
Gość
Ania - Barlinek S.A.
17 listopad 2017 12:47
Pani Julio, Jesteśmy producentem podłóg drewnianych od wielu lat sprzedając podłogi w ilości kilku mln m2 w roku i ta sprzedaż wciąż rośnie. Nie mogę powiedzieć, że nie ma uwag i niezadowolonych klientów-są i będą ale zawsze projektujemy produkty i sprzedajemy je tak, żeby konsument był zadowolony. Świadczymy również bezpośrednio profesjonalne doradztwo i serwis. Deski podłogowe lite, czy też warstwowe wykonane z drewna i wykończone fabrycznie eksploatują się bardzo podobnie i zupełnie inaczej niż sztuczne panele czy inne sztuczne podłogi. Wybierając podłogę musimy być świadomi korzyści i zagrożeń wynikającej z materiału z jakiego jest wykonana podłoga. Zawsze wychodzimy z założenia, że lepszy konsument świadomy niż niezadowolony. Zawsze staramy się komunikować prawdziwe atrybuty swoich produktów. Niestety nie mamy do końca większego wpływu na komunikację sprzedawcy w kontakcie z konsumentem produktu. Jestem przekonana o produkcie i wiem jak został zaprojektowany. Mam duże wątpliwości do opisywanego „normalnego” sposobu eksploatacji ponieważ wiem, że odporność na ścieranie lakieru jakim jest pokryta deska wytrzymać powinna kilka tyś cykli materiałem pokrytym piaskiem. Zdziwiona jestem bardzo że ten lakier został przetarty filcem spod krzesła. Zabezpieczenie lakierem nie podnosi twardości samego drewna, a klasy ścieralności nie możemy porównać do podłóg sztucznych rysowanych na płycie i zalewanych żywicą-produkujemy deski wg… Czytaj więcej »
Darek
Gość
Darek
20 styczeń 2019 11:53

Niestety zgadzam sie z autorką bloga. Mam deskę barlinecką i widać na niej straszne rysy już po pól roku uzytkowania. Nie mamy psa, nie mamy dzieci, nikt nie chodzil w szpilkach, na krzeslach sa filce… Deska jest niesamowicie delikatna, absolutnie nie nadaje sie do salonu, stanowczo odradzam…

Bolek
Gość
Bolek
14 czerwiec 2022 21:50

Miałem kupić sapellę w outlecie ale ostatecznie zrezygnowałem. Długo się zastanawiałem czy brnąć w deskę ale zaryzykowałem i kupiłem tali. Czekam aż przyjdzie. A tak na marginesie to czy w ogóle te oznaczenie gęstości ma sens? Nie wierzę, że te deski są robione w 100 % z drewna egzotycznego… Może domieszka 20 % i to wszystko a pozostałe warstwy jakieś inne…?

wpDiscuz
  • AKTUALNIE NAJPOPULARNIEJSZE WPISY JulioBlog.pl: