Jak – mimo skomplikowanej wady wzroku – zaczęłam nosić soczewki?

Z powodu faktu, że moja wada jest skomplikowana (złożona z dwóch, w tym astygmatyzm z dużym cylindrem i jeszcze inne kwestie), to mimo że chciałam nosić soczewki kontaktowe niestety nie mogłam. Na przestrzeni lat długi słyszałam, że niestety jest to niemożliwe z powodu braku odpowiednich soczewek na rynku.

Czasy się jednak zmieniają :) Technika idzie do przodu i w czerwcu 2014 roku stwierdziłam, że pora podjąć kolejną próbę. Zapisałam się na wizytę w Vision Express.

vision_express

Vision Express – super optyk

Niestety wizyta u najbardziej rozreklamowanego optyka w Polsce okazała się ona kompletną porażką i w rezultacie nie dopasowałam soczewek. Dopasowanie soczewek to nawet za mało powiedziana – komppletnienie miałam takiej szansy! Dlaczego tak się stało piszę w poście: Vision Express – czy to faktycznie super optyk? Jeśli temat Was interesuje – koniecznie przeczytajcie! Teraz powiem tylko, że określenie super optyk z pewnością nie jest adekwatne do hasła reklamowego Vision Express.

Na szczęście po całej tej historii poszłam do innego optyka, gdzie udało mi się dopasować soczewki kontaktowe. Muszę Wam powiedzieć, że okulary które noszę są najwyższej jakości. Mam modne, lekkie i wygodne oprawki, oraz szkła fotochromatyczne TRANSITIONS® SIGNATURE™ które są pocienione do granic możliwości (jakie zapewnia współczesna technika), inaczej moje okulary byłyby bardzo grube.

TRANSITIONS® SIGNATURE™ NASZE IDEALNE SOCZEWKI ADAPTUJĄCE SIĘ Soczewki te zostały zaprojektowane tak, aby szybko adaptowały się od przejrzystości w pomieszczeniach do pełnego zabarwienia w jasnym świetle słonecznym. Zapewniają wyraźną przewagę nad soczewkami przejrzystymi w codziennym stosowaniu. Soczewki Transitions Signature dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, przez co stale mają taki stopień zabarwienia, jakiego potrzebujesz. Całkowicie przejrzyste w pomieszczeniach oraz wieczorem i nocą Duża szybkość powrotu do zwykłego zabarwienia Blokują 100% promieniowania UVA i UVB Dostępne we wszystkich mocach optycznych i pasujace do wszystkich rodzajów oprawek okularowych. TECHNOLOGIA, W JAKIEJ POWSTAJĄ SOCZEWKI TRANSITIONS Nieustanna adaptacja wymaga zastosowania wielu miliardów cząsteczek fotochromowych, reagujących na zmienne światło na zewnątrz.

TRANSITIONS® SIGNATURE™
NASZE IDEALNE SOCZEWKI ADAPTUJĄCE SIĘ

Jednak nawet najlepsze, najładniejsze i najdroższe okulary nie dają takiego komfortu jak brak okularów… Chciałam mieć MOŻLIWOŚĆ a NIE KONIECZNOŚĆ noszenia okularów. Dlatego tak uparłam się na te soczewki. Wady okularów samych w sobie są moim zdaniem takie, że:

 • Okulary podczas uprawiania sportów okulary nie dają pełnej swobody ruchów.
 • Poza tym, pomimo powłoki chroniącej przed zaparowaniem mimo wszystko w warunkach dużej wilgotności powietrza czy wysiłku fizycznego potrafią zaparować.
 • Dodatkowo gdy się pocimy, okulary zsuwają się z nosa… No i najważniejsza rzecz dla mnie:
 • Generalnie okulary, dają ograniczone pole widzenia – tylko na wprost widzimy wyraźnie, a z boku niestety nie… Jest to kłopotliwe w najróżniejszych sytuacjach życia np: takich jak prowadzenie samochodu.

Jeśli jesteście zainteresowani jak spisują się u mnie szkła fotochromatyczne TRANSITIONS® SIGNATURE™, które noszę już od kilku lat, to zapraszam do postu: Szkła fotochromatyczne TRANSITIONS® SIGNATURE™ – co o nich sądzę

Teraz opiszę krótko moją drogę do noszenia soczewek kontaktowych, oraz pierwsze wrażenia :) Soczewki kontaktowe noszę od trzech tygodni, są to tzw. soczewki próbne które są zwykle darmowe, ale ja – z powodu skomplikowanej wady – musiałam za nie zapłacić.

julioblog.pl-zestaw-soczewkowy-air-optix-opti-free-pure-moist-alcon-pudełko-z-zestawem-soczewkowym-soczewki-kontaktowe-płyn-krople-do-oczu-pudełko-na-soczewki-ulotki-informacyjne

Mój startowy zestaw soczewkowy ALCON

Po pierwsze, wybrałam dobrego optyka i nie był to Vision Express. Poszłam do salonu, z którego mam swoje okulary, co okazało się tak prostym i logicznym wyborem…

 1. Okulista przeprowadziła ze mną wywiad i badanie wzroku, aby dopasować odpowiednie soczewki.
 2. Zazwyczaj jeżeli wada wzroku jest nieskomplikowana i soczewki znajdują się w ofercie salonu, to od razu możemy je przymierzyć. W moim przypadku było to niestety niemożliwe i musiałam czekać na sprowadzenie odpowiednich.
 3. Gdy moje soczewki kontaktowe już dotarły okulistka pomogła mi je założyć, zdjąć i oczywiście pokazała też jak to się robi :)
 4. Po badaniu wzroku – jak widzę w soczewkach – mogłam w nich trochę pochodzić, aby przekonać się czy są pod różnymi względami dopasowane: czy dobrze w nich widzę i czuję się komfortowo. Oczywiście czułam się trochę dziwnie mając coś w oku, więc po fali intensywnego łzawienia oczu przyszła faza suchości gałki ocznej. Jednak to uczucie dobrego widzenia bez okularów jest REWELACYJNE! Z pewnością każda osoba, zwłaszcza ofiara większej wady wzroku się ze mną zgodzi :)

Mój startowy zestaw soczewkowy wygląda tak jak na zdjęciu i oprócz 30 – dniowych soczewek kontaktowych zawiera również: Płyn do pielęgnacji soczewek z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist®, Krople do oczu Systane® Ultra, pudełko na soczewki kontaktowe, Zestaw ulotek informacyjnych,oraz Kartę rabatową w programie za-kontaktowani.

julioblog.pl-zestaw-soczewkowy-air-optix-opti-free-pure-moist-alcon-pudełko-z-zestawem-soczewkowym-soczewki-kontaktowe-płyn-krople-do-oczu-pudełko-na-soczewki-ulotki-informacyjne-cały-pakiet

Mój startowy zestaw soczewkowy ALCON Płyn do pielęgnacji soczewek z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist®, Krople do oczu Systane® Ultra, Pudełko na soczewki kontaktowe, oraz Zestaw ulotek informacyjnych

 

Mój startowy zestaw soczewkowy ALCON:

 • Płyn do pielęgnacji soczewek Alcon z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist®, który zapewnia doskonałe czyszczenie oraz dezynfekcję soczewek. Wzbogacony został o innowacyjną formułę nawilżającą HydraGlyde Moisture Matrix, która nawilża i poprawia jakość powierzchni miękkich soczewek kontaktowych, a zwłaszcza silikonowo-hydrożelowych. Opakowanie – mini: 60ml.
 • Krople do oczu Systane® Ultra. Nawilżające krople do oczu, które nawilżają zmniejszają dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych i pomagają usuwać cząsteczki stałe, które mogą powodować podrażnienie i/lub dyskomfort. Preparat przynosi ulgę w odczuwaniu pieczenia i podrażnienia spowodowanego suchością oka. Nawilżające krople do oczu SYSTANE ULTRA mogą być również używane do nawilżania lub przywracania wilgotności miękkich soczewek kontaktowych zmniejszając dyskomfort związany z ich noszeniem. Opakowanie – mini: 3ml
 • Pudełko na soczewki kontaktowe
 • Zestaw ulotek informacyjnych
 • Kartę rabatową w programie za-kontaktowani
julioblog.pl-alcon-zestaw-startowy-płyn-do-soczewek-kontaktowych-opti-free-pure-moist-wielofunkcyjny-płyn-dezynfekcyjny-systane-ultra-nawilżające-krople-do-oczu

Mój startowy zestaw soczewkowy ALCON Płyn do pielęgnacji soczewek z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist®, Krople do oczu Systane® Ultra, Pudełko na soczewki kontaktowe, oraz Zestaw ulotek informacyjnych

Miniatura płynu Alcon AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist® wystarczyła mi na ok tydzień używania.

W tym czasie kupiłam sobie już pełnowymiarową wersję nieco innego produktu – płynu Alcon Opti-Free Replenish. Akurat tylko taki był dostępny w Super Pharm: Zakupy w Super Pharm: krem CC i płyn do soczewek.

W tym momencie mogę powiedzieć, że płyn Opti-Free® PureMoist®, który jest nowością na rynku jest znacznie lepszy i z pewnością kupię pełnowymiarową wersję, gdy tylko uda mi się go dostać. Jest też oczywiście – jak to zwykle bywa z nowościami – najdroższy.

julioblog.pl-alcon-zestaw-startowy-płyn-do-soczewek-kontaktowych-opti-free-pure-moist-wielofunkcyjny-płyn-dezynfekcyjny-60ml-i-pojemnik-na-soczewki-alcon-w-zestawie

Płyn do pielęgnacji soczewek Alcon z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist® – mini wersja ze startowego zestawu soczewkowego – 60ml

Płyn do pielęgnacji soczewek Alcon z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist®

 • Zawiera unikalną formułę HydraGlyde Moisture Matrix zapewniającą 16 godzin nawilżenia soczewek kontaktowych oraz komfort od ich założenia do zdjęcia.
 • Usuwa osady białkowe i redukuje ilość osadów lipidowych, aby zapewnić ostre i komfortowe widzenia przez cały okres użytkowania soczewek.
 • Podwójny system dezynfekcji Polyquad i Aldox wraz z EDTA gwarantuje znakomite działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i czyszczące w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia podczas noszenia soczewek.

Płyn rekomendowany jest szczególnie do pielęgnacji silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych. Dowiedziono, że płyn Opti-Free PureMoist zwiększa komfort noszenia silikonowo-hydrożelowych i hydrożelowych soczewek kontaktowych. Przykładem znakomitego działania z soczewkami silikonowo-hydrożelowymi są wyniki ostatnich badań z udziałem użytkowników zgłaszających dyskomfort, którzy informowali o wydłużeniu trwałości odczucia wygody noszenia soczewek Air Optix, z zastosowaniem płynu do soczewek Opti-Free PureMoist o niemal 2 godziny.

Krople do oczu Systane® Ultra również są bardzo dobre. Przynoszą faktycznie natychmiastową ulgę przy uczuciu suchego oka i – czego nie wiedziałam – można nimi zakraplać oczy również wtedy, gdy ma się założone soczewki. Jeśli nosicie soczewki to może to wiecie, ale dla mnie była to nowa informacja.

julioblog.pl-alcon-zestaw-startowy-alcon-systane-ultra-nawilżające-krople-do-oczu-wysoka-skuteczność-opakowanie-3-ml

Krople do oczuAlcon Systane® Ultra, min iwersja z zestawu startowego – 3ml

Nawilżające krople do oczu Alcon Systane® Ultra

Nawilżające krople do oczu SYSTANE ULTRA nawilżają soczewki kontaktowe, zmniejszają dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych i pomagają usuwać cząsteczki stałe, które mogą powodować podrażnienie i/lub dyskomfort. Krople SYSTANE ULTRA mogą byś stosowane do 6 miesięcy po otwarciu opakowania.

Wskazania: Preparat polecany przy objawach suchego oka.  Przynosi ulgę w odczuwaniu pieczenia i podrażnienia spowodowanego suchością oka. Nawilżające krople do oczu SYSTANE ULTRA mogą być również używane do nawilżania lub przywracania wilgotności miękkich soczewek kontaktowych zmniejszając dyskomfort związany z ich noszeniem.

Dawkowanie: Krople Alcon Systane® Ultra mogą być używane stosownie do potrzeby przez cały dzień. Wstrząsnąć dokładnie przed użyciem. Należy wprowadzić kroplę do oka i pomrugać.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Uwagi: Nie używać produktu po upłynięciu 6 miesięcy od otwarcia.

Skład: Glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, guar hydroksypropylowy, sorbitol, aminometylopropanol, kwas borowy, chlorek potasu, chlorek sodu oraz chlorek polidronium jako środek konserwujący.

julioblog.pl-alcon-zestaw-startowy-płyn-do-soczewek-kontaktowych-opti-free-pure-moist-wielofunkcyjny-płyn-dezynfekcyjny-systane-ultra-nawilżające-krople-do-oczu

Pudełko na soczewki kontaktowe, Płyn do pielęgnacji soczewek Alcon z rodziny AIR OPTIX® Opti-Free® PureMoist® – mini wersja ze startowego zestawu soczewkowego – 60ml i Krople do oczuAlcon Systane® Ultra, min iwersja z zestawu startowego – 3ml

Pudełko na soczewki kontaktowe, jest każdorazowo dołączane do płynu dezynfekującego, ponieważ do pełnowymiarowej wersji płynu Alcon Opti-Free Replenish dostałam dokładnie takie samo.

Jakie są moje wrażenia po 3 pierwszych tygodniach noszenia soczewek?

Niezwykle podoba mi się komfort widzenia – lepszy niż w okularach ze względu na szerokie pole widzenia, swoboda przy uprawianiu sportów i codziennych czynnościach. Mogę wykonywać makijaż widząc dokładnie jego efekty. Mogę ćwiczyć i wyraźnie widzieć jednocześnie. Nie martwię się, że okulary zaparują, albo się pobrudzą, nie muszę ich ciągle czyścić (Jak idealnie doczyścić okulary). To są MEGA ZALETY! :)

zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych ciba vision

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych CIBA VISION®

 Kilka kwestii praktycznych…

Pierwszego dnia najbardziej obawiałam się nie dam rady ściągnąć soczewek kontaktowych. Martwiłam się, bo – o ile – założenie było dla mnie łatwe, to zdjęcie soczewek już nie i w ogóle nie mogłam sobie poradzić! U okulisty w końcu mi się udało, ale wieczorem byłam skazana już tylko na siebie. Na szczęście – i to bez problemu – udało mi się  je zdjąć :)

– Soczewki to jednak ciało obce w oku. Nie mam na szczęście żadnych problemów z oczami podczas ich noszenia, ale nie mogę nosić soczewek dłużej niż kilka godzin. Po około 6 godzinach moje oczy są przesuszone i nawet jeśli używam kropli, to niestety niezbyt dobrze widzę i muszę po prostu zdjąć soczewki. Odnotowałam jednak prawidłowość, że mogę nosić soczewki coraz dłużej każdego dnia, więc może jest to kwestia przyzwyczajenia i będę je mogła nosić nawet przez 16 godzin?

Zaskoczyło mnie zużycie płynu do soczewek. Miniaturka wystarczyła raptem na tydzień codziennego stosowania. Ale już teraz mając porównanie dwóch różnych płynów Alcon widzę między nimi różnicę w komforcie noszenia soczewek.

Zastanawiało mnie również to, czy jeśli nie założę soczewek w danym dniu będę musiała wymienić płyn co 24 godziny? Okazało się że nie: wystarczy zalać je płynem po każdorazowym zdjęciu z oczu i o nic się nie martwić do kolejnego założenia.

Data ważności soczewek to 30 dni. Nie planowałam nosić soczewek codziennie i najchętniej zdecydowałabym się na soczewki jednodniowe, ale niestety – dla mojej wady – takie jeszcze nie istnieją… Jednak nawet jeśli nie wkładam soczewek codziennie to i tak mogę je nosić maksymalnie miesiąc i po tym czasie muszę wymienić na nowe. Jest to data ważności – 30 dni, a nie 30 użyć.

Podsumowując…

Bardzo się cieszę, że mam wreszcie soczewki!

Dają fantastyczny komfort widzenia i nowe możliwości. Momentami nawet zapominam, że mam je na sobie. Szczęśliwi ci, którzy mają dobry wzrok… Taka przyjemność jak dobre widzenie dla osób z wadą wzroku to niestety również koszty. Jednak w moim przypadku patrząc z perspektywy roku noszenie soczewek kontaktowych jest tańsze niż noszenie okularów, chociaż jeśli doliczyć inne kwestie jak krople do oczu, płyny i częste wizyty u okulisty może okazać się że to nie taka tania impreza. Ale TEN efekt! :)

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Twoje zdanie się liczy! Komentuj śmiało :)

24 komentarzy do "Jak – mimo skomplikowanej wady wzroku – zaczęłam nosić soczewki?"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Karola
Gość
Karola
17 luty 2015 22:37

Ja też noszę soczewki :) Mam niewielką wadę i jak mi ją wykryli to jakoś nie mogłam się przyzwyczaić do chodzenia w okularach. Właściwie to tak się przyzwyczaiłam do soczewek że w ogóle o nich nie myślę. Zobaczysz że też będziesz tak miała.

Steff
Gość
Steff
17 luty 2015 22:57

Twój wpis przypomina mi o tym że powinnam się w końcu wybrać do okulisty.

Estee
Gość
Estee
18 luty 2015 10:31

Możesz napisać pełną nazwę soczewek, jakie otrzymałaś? :)
Ja również noszę zarówno okulary jak i soczewki, bo nie wyobrażam sobie iść na fitness – gdzie skaczę, schylam się i robię mnóstwo skłonów – z zesuwającymi okularami z nosa 😛
mimo tego, że podobnie jak Ty mam astygmatyzm z cylindrem – teraz to już chyba każdemu wlepiają, potwierdza to kilka moich znajomych – to aby chociaż trochę ułatwić sobie życie, gdy chodziłam na siłownie, fitness czy basen używałam zwyczajnych soczewek na moją wadę wzroku – ale własnie bez cylindrów. Wiem że tak nie powinnam, jednak niezaprzeczalnie muszę powiedzieć, że komfort i wygoda była, potrzebowałam tylko wyostrzyć wzrok i taki efekt otrzymałam :) Tak więc, co by nie było, troszkę odradzam jeśli nie chcecie ryzykować, ale z drugiej strony, zachęcam w takich przypadkach, na godzinę czy nawet trzy założyć soczewki, żeby chociaż w jakimś stopniu sobie ulżyć :)

Małą porada: jeśli w ciągu dnia, chcecie zamienić okulary na soczewki, to po zdjęciu okularów odczekajcie minimum 15 minut, aby oko się przyzwyczaiło, zanim założycie soczewki – i to w każdym przypadku.

oli900zl@blog.pl
Gość
oli900zl@blog.pl
24 luty 2015 13:44

Od lat noszę soczewki kontaktowe, nie wyobrażam sobie, żeby znowu wrócić do okularów.

trackback

[…] że ostatnio zaczęłam nosić soczewki kontaktowe (Jak – mimo skomplikowanej wady wzroku – zaczęłam nosić soczewki? )i – o ile zawsze jestem wrażliwa na punkcie oczu – to już teraz wyjątkowo. […]

trackback

[…] swojego pierwszego zestawu soczewkowego (który pokazywałam w poście pt: Jak – mimo skomplikowanej wady wzroku – zaczęłam nosić soczewki?) dostałam miniaturkę (60ml) płynu do pielęgnacji soczewek Alcon Opti-Free® PureMoist® i […]

Dariia
Gość
Dariia
24 sierpień 2015 16:22

Moim zdaniem nie ma lepszej rzeczy niż soczewki kontaktowe. Fajnie, że nawet mając skomplikowane wady wzorku można je nosić 😉

grażyna
Gość
grażyna
30 marzec 2016 16:21

Ja też niedawno zaczęłam nosić soczewki, ale ciągle mam suche i podrażnione oczy i musiałam zacząć używać nawilżających kropli starazolin, żeby zniwelować suchość i podrażnienia i w ogóle być w stanie wytrzymać z tymi soczewkami

avm4you
Gość
avm4you
28 październik 2016 10:36

Pracuję przed komputerem i ostatnio bardzo pogorszył mi się wzrok. Kiedyś nosiłam okulary, ale wkurzało mnie to, że parowały przy niskich temperaturach i nie nadawały się do uprawiania sportu. Teraz chyba zdecyduję się na soczewki.

Agata
Gość
Agata
7 luty 2017 13:44

Ja od kilku lat noszę soczewki. Są dla mnie świetną alternatywą dla okularów,które bardziej mi przeszkadzały niż pomagały. Soczewki stały się dla mnie elementem każdego dnia,rytuałem.Z doświadczenia wiem,że nie należy zmieniać miejsca ich zakupu,można natrafić na kogoś,kto nie zna się i nie bardzo potrafi nam doradzić.Bardzo dobrym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu stacjonarnego,można tam spotkać fachowców,można przeprowadzić badanie wzroku,dobrać odpowiednie dodatki do soczewek.

Karol
Gość
Karol
20 luty 2018 22:13

Ciekawy artykuł. Również należę do osób, które noszą soczewki. Zacząłem je nosić dlatego, że źle czułem się w okularach. Dużo minęło czasu zanim się do nich przyzwyczaiłem ale aktualnie nie wyobrażam sobie życia bez nich.

Renatka
Gość
Renatka
7 marzec 2018 09:08

No niestety za taką przyjemność trzeba płacić. 😉 Świetnie, że podzieliłaś się swoją historią z soczewkami.! Sama od jakiegoś czasu chciałam spróbować, ale nie wiedziałam jak się za to zabrać. 😉

wpDiscuz
 • AKTUALNIE NAJPOPULARNIEJSZE WPISY JulioBlog.pl: