Podróbki na Groupon?

Lubię Groupon i był taki czas, że kupowałam w tym serwisie wszystko: począwszy od pizzy i fryzjera, a na wyjazdach i kursach skończywszy.

Było to ok 4 lata temu kiedy to Groupon (i inne portale) odkryłam i przez kilka lat byłam ich wierną klientką.

Jednak ostatnio na Grouponie niczego nie kupuję. Wyjątek stanowiły bilety do Multikina (post: Tańsze bilety do Multikina :)), ale poza pobieżnym przeglądaniem ofert raz na jakiś czas nic nie kupiłam.

Dlaczego?

Po pierwsze wiele ofert wydało mi się bardzo naciąganych. Chodzi o ceny. Szczególnie utkwiła mi w pamięci oferta szczoteczek elektrycznych do mycia zębów Oral B, które w ofercie na Grouponie były droższe niż w Rossmanie.

Po drugie straciłam zaufanie do serwisu Groupon. Nic takiego się nie stało i nie spotkała mnie żadna przykrość, ale było blisko.

Latem 2012 roku rozglądałam się za fajnymi wakacjami. Bardzo spodobała mi się oferta biura Albo Tour – wakacje all inclusive w Egipicie za rozsądną cenę. Już miałam kupić ten groupon – planowałam termin, a pieniądze miałam przygotowane na koncie. W końcu jednak – nie wiedząc nic o tym biurze zrezygnowałam z oferty. I bardzo dobrze, bo – jak się później okazało – biuro podróży nie zapłaciło za hotele i wynikła z tego afera, o której było głośno mediach. Na szczęście wtedy Groupon stanął na wysokości zadania rekompensując klientom szkody:

Oświadczenie Groupon Polska w sprawie biura podróży Alba Tour Polska
Zarząd Groupon Polska z przykrością zawiadamia klientów serwisu Groupon oraz wszystkie osoby zainteresowane, iż według otrzymanych przez nas informacji biuro podróży Alba Tour Polska zawiesiło działalność z powodu trudnej sytuacji finansowej. Nie znamy jeszcze rozmiarów tych problemów, nie został bowiem wniesiony formalny wniosek o upadłość, jak również nie mamy pełnej informacji od przedstawicieli Alba Tour Polska, jednak czujemy się w obowiązku podjęcia niezwłocznych działań mających na celu ochronę interesu naszych klientów.
Spółka Alba Tour Polska współpracowała z serwisem Groupon i za jego pośrednictwem sprzedawała swoje oferty zagranicznych wyjazdów turystycznych. Współpraca z tą firmą układała się do tej pory dobrze, jak również nie docierały do nas jakiekolwiek sygnały o mających nadejść problemach. Obecna sytuacja jest dla nas zaskoczeniem, jednak nie możemy pozostać wobec niej obojętni, dlatego zdecydowaliśmy o podjęciu zdecydowanych działań.
W piątek, 13 lipca, od godziny 9:00 nasza infolinia, dostępna pod numerem 22 496 08 88, będzie obsługiwać klientów w sprawie ofert Alba Tour Polska. Również w piątek do wszystkich klientów, którzy wykupili w serwisie Groupon oferty biura podróży Alba Tour Polska, wysłany zostanie specjalny mailing ze szczegółową informacją na temat podjętych kroków oraz procedury zwrotu pieniędzy wpłaconych w serwisie Groupon. Pieniądze wpłacone bezpośrednio w biurze podróży może zwrócić jedynie Alba Tour Polska lub beneficjent gwarancji ubezpieczeniowej na wypadek niewypłacalności, której wystawcą jest Towarzystwo Ubezpieczeń „Europa”.
Jednocześnie informujemy, że beneficjent gwarancji ubezpieczeniowej – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – uruchomił kontaktowy numer telefonu dla klientów Alba Tour Polska 061 626 68 55.
Groupon Polska wyraża głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i zapewnia o podjęciu wszelkich możliwych kroków w celu jak najszybszego i pozytywnego rozwiązania powstałych problemów. O kolejnych podejmowanych działaniach oraz pozyskanych w tej sprawie informacjach będziemy na bieżąco informować opinię publiczną.
Zarząd Groupon Polska

Wtedy własnie uświadomiłam sobie pewną sprawę.

Grouponowi zależy na tym, aby wystawiać jak najwięcej ofert i mieć jak najwięcej klientów. W końcu zarabiają na prowizji od sprzedaży. Sprawdzenie rzetelności każdej firmy wystawiającej swoje oferty w ramach tej współpracy jest prawdopodobnie niemożliwe.

Wtedy też uznałam, że – o ile kupienie pizzy na Grouponie za 50zł jest „ryzykiem”, które mogę podjąć, to z pewnością nie będę ryzykować większych transakcji, np: zagranicznych wakacji. Albo droższych sprzętów.

PODRÓBKI SZCZOTECZEK SONICZNYCH DO TWARZY

Na Grouponie w grudzniu 2013 pojawiły się podobno podróbki sonicznych szczotek Clarisonic, o czym dowiedziałam się z facebooka (zanim jeszcze powstał julioblog.pl).

julioblog.pl-juliowym-okiem-callmeblondiee-na-facebook-ostrzega-przed-podróbką-szczoteczek-sonicznych-clarisonic-sprzedawanych-na-serwisie-zakupów-grupowych-groupon

Grudzień 2013. Na facebooku blogerka i vlogerka Callmeblondieee otrzega przed podróbką szczoteczki sonicznej Clarisonic, którą można kupić na Grouponie w okazyjnej cenie.

Jeśli nie wiecie, to jedynym oficjalnym polskim dystrybutorem szczoteczek Clarisonic jest Sephora, tak samo jak szczoteczek LUNA FOREO – Douglas.

Obie firmy, zarówno Clarisonic jak i FOREO nie robią żadnych promocji, ani wyprzedaży, więc nie da się kupić ich produktów taniej. A już zwłaszcza za połowę ceny. Zatem zakup szczoteczki Clarisonic lub Foreo na allegro, w nieznanym sklepie internetowym, czy nawet na Grouponie gwarantuje… brak oryginalności.

Zatem – dlaczego Groupon podjął współpracę z firmą która sprzedaje te szczoteczki, skoro jest w Polsce dystrybutor?

Więcej na temat oryginalności szczoteczek Luna FOREO pisałam z kolei ja w poście: Moja nowa szczoteczka do twarzy: LUNA™ Foreo. Dlaczego ona?, gdzie jedna osoba upierała się że mam podróbkę. Cóż, oryginalności swojej szczoteczki jestem w 100% pewna, gdyż pochodzi ze strony FOREO. Jednak właśnie takie masowe podróbkowe akcje powodują brak zaufania społecznego i każdy podważa wszystko.

Dla mojej szczoteczki Luna FOREO mam kartę oryginalności z numerem seryjnym potwierdzoną przez firmę FOREO, w której szczoteczka jest już zarejestrowana. Jednak uporczywe „dowody” komentatorki sprawiły, że podałam kilka informacji na temat oryginalnej Luny Foreo, więc jeśli planujecie zakup to sprawdźcie :)

***

Dlaczego w ogóle przypomniałam sobie o sprawie podróbek Clarisonic na Grouponie?

Ponieważ właśnie dziś obejrzałam filmik, w którym moja imienniczka – blogerka i vlogerka Julia (itsxjul) żaliła się że… Groupon chce ją pozwać.

NIEORYGINALNA PALETA DO MAKIJAZU NAKED URBAN DECAY

Wszystko dlatego, że Julia kupiła na Grouponie podróbkę paletki cieni do powiek firmy Urban Decay – NAKED. Ofertę na Grouponie wystawiła firma GSC HOLDING LTD, która sprzedaje kosmetyki na stronie: www.coletia.eu. Paleta do makijażu NAKED 3 Urban Decay okazała się podróbką (potwierdziła to firma Urban Decay) i blogerka powiedziała o tym publicznie (na swoim blogu). Więcej dowiecie się z bloga: julia: PODRÓBKI palet NAKED 3 na GROUPONie – zdjęcia + jak rozpoznać podróbkę

Rozumiem, że to sprzedawca GSC HOLDING LTD, a nie Groupon wystawił produkt, jednak na Grouponie była wyraźna informacja, że to właśnie Groupon gwarantuje oryginalność produktu. „Gwarancja oryginalności na markowe produkty”

julioblog.pl-juliowym-okiem-oferta-paletka-do-makijażu-urban-decay-na-groupon-99zł-zamiast-299zł-12-cieni-gwarancja-oryginalności-groupon

blogerka i vlogerka Julia (itsxjul) żaliła się że… Groupon chce ją pozwać. Wszystko dlatego, że kupiła podróbkę paletki cieni do powiek Urban Decay na Groupon i powiedziała o tym publicznie. Dodatkowo firma Urban Decay potwierdził, że nie jest to ich produkt, a na Grouponie była wyraźna informacja, że to sam Groupon gwarantuje oryginalność produktu.

Pomijając już tupet sklepu www.coletia.eu – wystawienia na Grouponie oferty produktu, który jest podróbką (oczywiście firma temu zaprzecza, zasłaniając się faktem, że aby udowodnić nieoryginalność produktu należy przeprowadzić badania laboratoryjne) jest to wg mnie porażka działu PR  Grouponu. 

Portal zamiast sprawdzić co faktycznie jest na rzeczy, (sklep który oferował produkt, skontaktować się z firmą Urban Decay, lub chociażby oficjalnym polskim dystrybutorem) zaczął straszyć sądem blogerkę, która napisała i powiedziała o sprawie. 

Szczegóły tego wszystkiego opisano w serwisie SpidersWeb, do którego zgłosiła się blogerka z prośbą o nagłośnienie sprawy (Podróbki, transakcja bez paragonu, próba zastraszenia blogerki i prawnik widmo, czyli finał zakupów w serwisie Groupon). Finalnie Groupon twierdzi, że ktoś kto dzwonił do blogerki wcale ich nie reprezentuje. I że można zareklamować produkt.

Na szczęście we wczorajszym filmiku itsxjul podaje, że Groupon zobowiązał się do oddania pieniędzy osobom które się do nich zgłoszą.

Jeśli więc kupiłyście paletę NAKED3 Urban Decay na Grouponie korzystając z oferty firmy GSC HOLDING LTD – macie podróbkę i koniecznie zgłoście się do Grouponu z reklamacją. Groupon odda Wam pieniądze.

Co do firmy GSC HOLDING LTD, to na ich stronie jest cała masa produktów z kategorii luksusowych sprzedawanych w Sehporze: StriVectin, Estee Lauder, Shiseido, marki azjatyckie (Missha, Skin79, Skinfood), no i oczywiście palety Urban Decay NAKED3 i NAKED2. Co ciekawe wcale nie są tanie, często nawet droższe niż w Sephorze… Nie wiem jak z oryginalnością. Z pewnością nie będę sprawdzać.

Wracając do kwestii: Co w takim razie oznacza „Gwarancja oryginalności na markowe produkty” którą daje Groupon? Oznacza ona najwyraźniej, że firma z którą Groupon współpracuje zapewniła że sprzedawany produkt jest oryginalny. A jeżeli okaże się, że nie jest to W PEWNYCH OKOLICZNOŚCIACH Groupon jest w stanie oddać pieniądze za zakupioną podróbkę. Jest to jakaś pociecha, jednak stresów i kosztów prawnika nikt blogerce nie zrekompensuje.

PODRÓBKA MOŻE BYĆ SZKODLIWA

Nie będę się tu rozpisywać, że używanie podróbki jest obrzydliwe i może być niebezpieczne, bo tak naprawdę nie wiadomo, co w niej jest.

Pisałam już o tym w poście o podróbkach balsamów EOS: Balsam do ust EOS oryginał & podróbka – porównanie, oraz Fake EOS! EOS Cherry queen of fruits to podróbka i na koniec muszę jeszcze raz wyrazić swoją niechęć do podróbek.

Z kolei pod moim wczorajszym poście na temat allegro (99% pozytywnych komentarzy na allegro to za mało), jedna z komentatorek napisała o sprawie podróbek na Allegro. Również mam wrażenie, że allegro umywa ręce i mogłoby robić więcej w tej sprawie.

Ten post kończę więc dwoma wnioskami.

1. Dość smutną konkluzją: w prawdzie handel podrobionymi towarami jest w Polsce zakazany, a nawet karalny, ale skoro niektórzy nie widzą różnicy (bo nie mieli do czynienia z oryginałem), to czemu by na tym nie zarobić.

2. W Blogosferze siła!

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Twoje zdanie się liczy! Komentuj śmiało :)

29 komentarzy do "Podróbki na Groupon?"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Joanna Nowak
Gość
18 stycznia 2015 18:20

Bardzo ważny post! Może dzięki niemu ludzie przestaną się nabierać na wielkie okazje i dotrzesz do tych którzy zostali oszukani.

Kate
Gość
Kate
18 stycznia 2015 20:53

No właśnie to ja pisałam o tych podróbkach na allegro bo sprzedawcy którzy je wystawiają strasznie mnie wkurzają.

Na Groupon.pl nigdy nie zetknęłam się podróbką. Szkoda że nie sprawdzają bardziej rzeczy które wystawiają. 700 osób się nabrało a wiele pewnie o tym nie wie…

Melissa
Gość
Melissa
18 stycznia 2015 22:48

Paleta Naked Urban Decay kosztuje w Sephora 199zł więc nie jest dziwne że dziewczyny chciały mieć ją taniej. Ale 99zł za 12 cieni do powiek to i tak drogo. A jeszcze dostały taki bubel. Współczuję.

mar3k21
Gość
mar3k21
19 stycznia 2015 09:18

cena o 40% jest możliwa jeżeli się pominie kanał dystrybucji.
zajmuję się tym i na przykład standardowa marża dla dystrybutora przewidziana przez procenta to 25-35 procent ceny + marża sklepu zazwyczaj na poziomie 40%,
bardzo często zdarza się że produkt sprzedawany w Polsce przez sieć jest droższy niż w tej samej sieci zagranicą.
nie neguje tutaj faktu że produkt jest nieoryginalny ale sam tak działam czyli pomijam dystrybutorów ( reprezentując producenta) docieram bezpośrednio do sklepów.

Arek
Gość
Arek
19 stycznia 2015 11:37

Ja kupiłem tam podróbki szczoteczek oral-b (końcówki do szczoteczki elektrycznej)

Justyś
Gość
Justyś
19 stycznia 2015 21:10

Kiedyś też lubiłam Groupona. Ale to było dawno wtedy gdy oferty były takie hmmm ekskluzywne. Jak wchodziłam patrzeć czy się coś pojawiło to było maksymalnie 5 ofert dla mojego miasta i zawsze było coś ciekawego.

A teraz? Codziennie dziesiątki jakichś ofert nawet nie chce mi się ich przeglądać. Na tańsze bilety to jeszcze czasem spojrzę ale te oferty SHOPPING to już jest jakaś porażka. Najpierw zawyżają cenę o połowę żeby potem niby ją obniżyć. Dla mnie to bez sensu!

Kamil
Gość
Kamil
19 stycznia 2015 23:41

Mam znajomego który dorwał pewną rzecz sprzedał w serwisie zakupów grupowych (nie pamiętam czy konkretnie groupon czy innym podobny).

Zawyżył cenę wyjściową o ponad 100%, potem zrobił obniżkę o 50% i wszystko sprzedał w kilka dni. Zysk miał świetny a klienci jeszcze się cieszyli że są tak oszczędni. Tak to właśnie działa.

Karolina
Gość
Karolina
22 stycznia 2015 19:40

Na allegro i olx są same podróby foreo luna. A widzę że są kupowane;/ Szkoda.

malala
Gość
malala
23 stycznia 2015 13:20

Hejka
To są podróby? Szukam dla siebie szczoteczki i sądziłam że za 300 zł to już wyższa pułka…
Jesteś pewna że to podróby?

Karolina
Gość
Karolina
23 stycznia 2015 15:54

Tak, są to na 100% podróby. Porównaj sobie ładowarki oryginału i przedstawione na tych aukcjach.
Oryginał:
?itok=UYARkyVJ

Podróby w dużej foreo lunie mają osobno kabel usb osobno wtyk do gniazdka. I na woreczku nie ma metki foreo ( oryginalne mają ).

A zwrócić uwagę powinny opisy w aukcjach.
„Produkt sprowadzany z zagranicy nie podlega gwarancji producenta.”
„Czas dostawy wynosi średnio 14-60 dni”

PS. Żadna aukcja na allegro nie wzbudza mojego zaufania. Być może jest jakiś oryginał ale nie wydaje mi się.

malala
Gość
malala
23 stycznia 2015 16:48

Hejka
Dziękuję Ci że to napisałaś. Nie wiedziałam jak jest..
Jakbym zamówiła to by były pewnie same problemy a 300 zł to i tak sporo pieniędzy.
Jeszcze raz dzięki za cynk!

Sara
Gość
Sara
22 stycznia 2015 23:31

Tak. pamiętam tą akcję z podróbkami clarisonica na gruponie. Miałam kupować ale jak o tym usłyszałam to zmieniłam zdanie. Niestety clarisonica nie kupiłam do dziś.
Może teraz kupię luna foreo 😉

nati
Gość
nati
10 sierpnia 2015 17:22

Nigdy nie byłam zwolenniczką takich zakupów na grouponie. Raz się naczytałam, że ktoś tam został oszukany i już mam dość.

Mineai
Gość
Mineai
10 sierpnia 2015 18:55

Słyszałam o tej akcji z paletką NAKED. Słyszałam też, że niewiele wiele oszukanych osób walczyło o zwrot pieniędzy. Jeśli ludzie nie zaczną reagować, to sprzedawcy dalej będą podsuwać nam pod nos podróbki.

Lolka
Gość
Lolka
31 sierpnia 2015 17:44

Co do firmy Coletia, to regularnie sprzedają na Allegro. Chciałam przed nimi ostrzec. Sprzedają podróbki i kosmetyki używane, które na ich aukcjach opisane są jako nowe. Później, po odesłaniu towaru, twierdzą, że faktycznie kosmetyk używany, ale oni wysłali nowy. To osoba , która go kupiła użyła. I takie tam, bla, bla…
Tak było w moim przypadku i wielu innych. Dlatego ostrzegam przed zakupami w Coletii, na allegro nick sa_coma i coma_shop

Lolka
Gość
Lolka
31 sierpnia 2015 21:40

„Ofertę na Grouponie wystawiła firma GSC HOLDING LTD, która sprzedaje kosmetyki na stronie: coletia.eu. ”

GSC HOLDING LT to własnie sklep internetowy Coletia

Iwona Gruszkowska
Gość
10 września 2015 19:27

GSC HOLDING LTD sprzedaje na allegro jako użytkownik sa_coma oraz jako uzytkownik allegro cosmo_shop ( coletia) . Pod nazwą sprzedawcy ” sa_coma” firma sprzedała mi podróbkę serum Estee Lauder Idealist oraz podróbkę serum do rzęs Li Lash.

Demis
Gość
Demis
27 listopada 2015 16:25

Parę razy zdarzy mi się kupić kilka rzeczy na groupon czy też innych tego typu stronach, ciężko pomyśleć że nawet tam mozna trafić na podróby

Anna
Gość
Anna
14 grudnia 2015 17:06

Tak. Na rynku sprzedaży jest wile podróbek. Nie kupujcie ich i sie na nie, nie nabierajcie. Podróbki nie są nic warte. Ale jeśli chcecie je kupować to możecie bo każdy ma swój własny gust. Ja nie kupuję podróbek.

Mariusz
Gość
Mariusz
23 marca 2016 08:00

Julio jak widać wielu użytkowników doceniło Twoje rady. Temat poruszony przez Ciebie jest bardzo ważny, szczególnie dlatego, że teraz w internecie aż roi się od tak zwanych „podróbek”.

wpDiscuz
  • AKTUALNIE NAJPOPULARNIEJSZE WPISY JulioBlog.pl: