Soczewki dla astygmatyków: porównanie dwóch dostępnych wersji

Macie duży astygmatyzm? Chcecie nosić soczewki? Na szczęście jest to możliwe :) Dzisiaj napiszę co sądzę o dwóch wersjach soczewek torycznych które nosiłam.

Mam złożoną wadę wzroku i spory astygmatyzm. Zanim trafiłam na okulistę, który znalazł dla mnie soczewki trochę to trwało… (Jak – mimo skomplikowanej wady wzroku – zaczęłam nosić soczewki?).

Na przykład dla popularnego i rozreklamowanego optyka jakim jest Vision Express dobranie soczewek do mojej wady było ponad możliwości. Pisałam o tym w poście: Vision Express – czy to faktycznie super optyk?.  Na szczęście, w końcu trafiłam na lekarza, który był świadomy tego, że świat idzie do przodu :) Dobra wiadomość jest taka, że jeśli macie astygmatyzm i to nawet spory istnieją soczewki dla Was :) 

Na razie dostępne są tylko miesięczne soczewki dla osób mających astygmatyzm. Ja i tak jestem zadowolona, chociaż czekam na dzień w którym pojawią się soczewki dzienne…

Soczewki dla astygmatyków to tzw. soczewki toryczne. Jeżeli macie ochotę zrzucić okulary, a Wasz astygmatyzm to maksymalnie -3,75 cylindra, a Wasza wada wzroku (krótkowzroczoność, lub dalekowzroczoność) waha się między +10 dioptrii, a -10 dioptrii to spokojnie dobierzecie dla siebie soczewki.

Oczywiście nie polecam całkowicie samodzielnego ich dobierania, ponieważ soczewki toryczne przeciwieństwie do zwykłych soczewek kontaktowych mają dodatkowe parametry – oś i cylinder, do tego dochodzi oczywiście liczba dioptrii. Dlatego jednak warto wybrać się do okulisty. Jeśli jednak Wasz okulista twierdzi, że przy Waszej wadzie wzroku niemożliwe jest dobranie soczewek (ile razy to słyszałam!) pora go uświadomić :)

soczewki-kontaktowe-dla-astygmatyków-julioblog.pl-blog-julii-soczewki-na-astygmatyzm-cooper-vision-toryczne-toric-xr-cylindryczne-soczewki-z-cylindrem-duża-wada-zwroku-noszenie-soczewek

Do wyboru są dwa rodzaje soczewek dla astygmatyków:

  1. Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR CooperVision (ok. 180zł-220zł za opakowanie 3 sztuki)
  2. Soczewki kontaktowe Frequency Xcel Toric XR CooperVision (ok 170zł  – 190zł za opakowanie 3 sztuki)

Nosiłam obie wersje. Soczewki Proclear Toric XR Cooper Vision i Frequency Xcel Toric XR Cooper Vision nieco różnią się od siebie i o tym właśnie będzie ten post. Mam nadzieję, że okaże się dla Was pomocny.

Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR Cooper Vision

Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR CooperVision wybrał dla mnie okulista. To soczewki hydrożelowe, wykonane z Omafilconu A, które charakteryzuje duża zawartość wody (59%), oraz spora przepuszczalność tlenu (23 DK/T). Wg producenta PC Technology™, w której zostały wykonane  sprawia, że soczewki są odporne na wysychanie nawet przez wiele godzin

Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR Cooper Vision na astygmatyzm dla astygmatyków przy astygmatyzmie nawet dużym

Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR Cooper Vision

Soczewki kontaktowe Proclear Toric XR Cooper Vision korygują nawet wysoki stopień astygmatyzmu

Jeśli cierpisz na astygmatyzm, Twoje widzenie może być zamazane lub zniekształcone podczas patrzenia na obiekty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko. Wadę tę można skorygować za pomocą torycznych soczewek kontaktowych Proclear® toric firmy CooperVision. Nawet jeśli masz astygmatyzm wysokiego stopnia, możesz cieszyć się zaletami torycznych soczewek Proclear dzięki oferowanemu przez nas szerokiemu zakresowi mocy (soczewki typu XR).
Jednak pragniesz przecież czegoś więcej niż tylko skorygowania astygmatyzmu – potrzebujesz soczewek, które są również komfortowe. Rozumiemy to. Toryczne soczewki Proclear toric pozostają nawilżone w 96% przez cały dzień, nawet po 12 godzinach noszenia.

Naturalnie odporne na wysychanie

Dzięki PC Technology™ – technologii która sprawia, że cząsteczki wody stają się właściwie częścią soczewki torycznej Proclear  – powstaje naturalna odporność na wysychanie.
Faktycznie soczewki Proclear są jedynymi soczewkami kontaktowymi, odnośnie których FDA (Food and Drug Administration – amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdziła następujące oświadczenie: „mogą zapewnić większy komfort osobom używającym soczewki kontaktowe, u których występuje łagodny dyskomfort oraz inne symptomy mające związek z suchością oka podczas noszenia soczewek”.
Zapytaj specjalistę o toryczne soczewki kontaktowe Proclear.

Po prawie roku noszenia soczewek Proclear Toric XR Cooper Vision mogę powiedzieć, że są faktycznie bardzo komfortowe.

  • Nawet po wielu godzinach noszenia, dzień po dniu nie mam zazwyczaj problemu z suchością oka. Oczywiście spore znaczenie ma też płyn, który stosuję do oczyszczania soczewek i który uważam za dobry (chodzi mi o Biotrue BAUSH + LOMB o którym już pisałam).
  • Kiedy moje oczy są bardzo zmęczone i faktycznie zdarza mi się suchość stosuję Krople do oczu Systane® Ultra. Po zakropieniu oczu mam wrażenie, że faktycznie soczewki Proclear Toric XR Cooper Vision absorbują krople i dzięki temu nawilżenie trwa przez długi czas. To duża zaleta.
  • Soczewki są niewielkich rozmiarów. I nie chodzi o średnicę, ale o to że są płaskie i elastyczne. Praktycznie od razu po założeniu przestają być wyczuwalne w oku. Było to dla mnie jednak pewną wadą na początku. Trudno było je zakładać i wyjmować z oczu. Poza tym kilka razy zdarzyło mi się, niemal zgubić soczewkę, ale po dłuższym noszeniu już się przyzwyczaiłam i nie mam z nimi żadnych problemów.

Postanowiłam jednak wypróbować drugą wersję soczewek torycznych Cooper Vision, aby mieć porównanie.

Soczewki kontaktowe Frequency Xcel Toric XR CooperVision

Soczewki kontaktowe Frequency Xcel Toric XR CooperVision dla astygmatyków przy astygmatyzmie na astygmatyzm opinie

Soczewki kontaktowe Frequency Xcel Toric XR CooperVision

Soczewki te zamówiłam w sklepie internetowym Dom Soczewki (Zakupy w Dom Soczewki: co zamówiłam & wrażenia). Mam jednak wrażenie, że jest to jakaś wycofywana seria ponieważ soczewek tych nie ma na oficjalnej stronie Cooper Vision…

Soczewki Frequency Xcel Toric XR wykonane są z innego materiału – Metafilconu A, charakteryzuje je nieco mniejsza zawartość wody niż w soczewkach Proclear Toric XR (55%), oraz dużo gorsza przepuszczalność tlenu (18 DK/T). Soczewki te mają też mniejszy zakres mocy (+6.00 do -8.00 dioptrii) co dla osób ze sporą wadą na pewno jest minusem. Cena w sklepach internetowych jest zbliżona, są nieznacznie tańsze od Proclear Toric XR.

Moim zdaniem podstawowa różnica między soczewkami Frequency Xcel Toric XR a Proclear Toric XR to wielkość i przepuszczalność wody.

Mimo, że na stronie Dom Soczewki widnieje informacja, że ich średnica jest taka sama, to ja mam wrażenie, że Frequency Xcel Toric XR są większe i grubsze. Może to być zaleta podczas zakładania i zdejmowania soczewek, a także na początku kiedy obawiacie się zgubić soczewkę. Jednak komfort noszenia soczewek Frequency Xcel Toric XR CooperVision jest wg mnie znacznie gorszy. Przede wszystkim są wyczuwalne w oku dość długo po założeniu. Poza tym zdarzało się, że odczuwałam suchość oka prawie bezpośrednio po założeniu soczewek. W ciągu dnia często musiałam zakrapiać oczy i prawdę mówiąc i tak nie było to wystarczające dla pełnego komfortu noszenia. Dodam, że używałam wciąż tego samego płynu (Biotrue BAUSH + LOMB) i tych samych kropli nawilżających (Systane® Ultra) co przy poprzednich soczewkach.

Całe szczęście, że miałam tylko jedną parę soczewek Frequency Xcel Toric XR CooperVision. Wiecie pewnie, że w Domu Soczewki można kupować soczewki na sztuki. Producent nie zaleca tego robić i nawet na opakowaniu widnieje teka informacja. Dom Soczewki zapewnił mnie jednak, że soczewki są świeże i pełnowartościowe. W moim przypadku test jednej pary okazał się dobrym wyborem!

Wracam do soczewek kontaktowych Proclear Toric XR Cooper Vision i jeśli macie astygmatyzm to również Wam je polecam!

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Twoje zdanie ma znaczenie! Zapraszam do dyskusji w komentarzach

20 komentarzy do "Soczewki dla astygmatyków: porównanie dwóch dostępnych wersji"

Powiadom o
avatar

Sortuj komentarze::   od najnowszych | od najstarszych
Ola
Gość
Ola
16 grudzień 2015 16:34

Bardzo Ci dziękuję za ten post! Od dłuższego czasu myślę o soczewkach ale byłam w tym temacie zielona. Przy następnej wizycie u okulisty powiem o soczewkach torycznych. Zobaczymy 😀

Sylwia
Gość
Sylwia
16 grudzień 2015 21:07

Dobrze że nie mam astygmatyzmu. cena tych soczewek mnie zaskoczyła. Ja tyle płacę za soczewki na cały rok anie za jedno opakowane. Mimo wszystko dobrze że masz możliwość noszenia soczewek tak jak chciałaś :)

parka
Gość
parka
17 grudzień 2015 21:07

Muszę powiedzieć, że zaskoczyła mnie cena tych soczewek. Moje na szczęście są o wiele, wiele tańsze.

munia
Gość
munia
21 grudzień 2015 13:07

Sana noszę soczewki i nie wyobrażam sobie życia bez nich! Chociaż niektóre osoby i tak mimo wszystko wolą okulary!

marcia
Gość
marcia
23 grudzień 2015 17:56

Znam takie osoby, które wolą okulary. Niestety im nie przegada, a na temat gustów się nie dyskutuje 😉

anusiek
Gość
anusiek
28 grudzień 2015 18:43

Masz rację. Mój facet woli okulary, przekonywałam go, ale nic na siłę, nie da się więc już nawet nie próbuję. Szkoda mojego czasu.

niusni
Gość
niusni
30 grudzień 2015 23:11

Też mi się właśnie wydaje, że ciężko jest faceta przekonać do soczewek. Dla niego, jak coś jest białe to jest białe i nie przegada mu za nic w świecie.

kitek
Gość
kitek
3 styczeń 2016 14:36

Znam to. Odkąd to zrozumiałam już nie męczę swojego narzeczonego o nic, bo wiem, że ciężko byłoby go przekonać do jakichkolwiek zmian.

Lidka
Gość
Lidka
22 czerwiec 2016 10:29

Witam,
ostatnio będąc na wizycie u okulisty dowiedziałam się, że mgłabym spróbować z soczewkami torycznymi Proclean XR i obecnie czekam aż mi przyślą, proszę o informację czy zakłada się je inaczej niż zwykłe kontakty? w sensie czy muszą być specjalnie ustawione na oku? mają jakieś znaczniki? Niestety pani kontaktolog pokazała mi jak zakłada się i jak zdejmuje zwykłe soczewki i nie wiem czy nie wpomniała bo nie ma różnicy czy zapomniała? Niestety do okulisty mam ponad 100km i nie chce mi się jechać zapytać tylko o to….

Jacek
Gość
Jacek
30 kwiecień 2018 15:35

Zapomiał autor dodać że soczewki Cooper Vision Proclear Toric potrafią się rozpaść/rozerwać przy zakładaniu lub zdejmowaniu. Mnie osobiście zdarzyło się to 3 razy i jest o tym sporo w necie też informacji. Są najmniej wygodne jakie nosiłem i najszybciej wysycha mi w nich oko. Na lewe oko muszę je nosić ze względu na cylinder. Na prawe zakładam innej firmy i jest duuuużo lepiej

Daria
Gość
Daria
2 styczeń 2023 18:58

@Jacek Przykro mi, że miał Pan złe doświadczenia, to rzeczywiście uciążliwe, kiedy nie można dobrać dla siebie idealnych soczewek w szybki, prosty sposób. Uważam, że dobrze jest sprawdzić kilka rzeczy, w tym te: https://coopervision.pl/blog/jak-unikn%C4%85%C4%87-rozdarcia-soczewek
oraz czy aby płyn do soczewek jest odpowiedni. Wiadomo, przepuszczalność tlenu i wchłanianie wody wpływa na sposób zakładania soczewek, podobnie jest w przypadku doboru różnych opatrunków w zależności od indywidualnych sytuacji. Dziwi mnie tylko tak nieuprzejmie sformułowane pierwsze zdanie, bo opinię odmienną jak najbardziej można mieć, i to fajne, gdy ktoś w kulturalny sposób dzieli się swoimi doświadczeniami.

wpDiscuz
  • AKTUALNIE NAJPOPULARNIEJSZE WPISY JulioBlog.pl: